Marzec 2016
P W Ś C P S N
     
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

CZERNICE BOROWE – wieś położona 11 km na zachód od Przasnysza w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Czernice Borowe przy drodze wojewódzkiej nr 544. (najprościej  dojechać jest poruszając się trasą od Przasnysza do Mławy i odwrotnie od Mławy do Przasnysza).

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Czernice Borowe.

 W Czernicach Borowych znajduje się wiele atrakcji turystycznych i obiektów godnych uwagi, (tj. kościół, cmentarz na którym znajduje się grób Stanisława Chełchowskiego, grób nieznanego żołnierza, plebania) nie brakuje miejsc gdzie można odpocząć. W centrum wsi Czernic znajduje się skwerek z ławeczkami. Ciekawym miejscem tej okolicy jest plac Zielonej Góry, który warto zobaczyć. Wspaniałą atrakcją jest zabytkowa kolejka wąskotorowa, oraz usytuowany na stałe przy urzędzie gminy parowóz.

Kościół Parafialny w Czernicach Borowych pod wezwaniem Św. Stanisława biskupa i męczennika w Czernicach Borowych

Kościół został prawdopodobnie zbudowany w pierwszej połowie XVI wieku ( w 1398r.) przy udziale rodziny Czernickich. Świątynia znajduje się na wzgórzu sztucznie usypanym, zbudowana w stylu późnogotyckim. Dzwonnica i kościół są zbudowane z czerwonej cegły, okna znajdują się tylko po stronie południowej. Dach pokryty jest miedzianą blachą. Przy kościele rośnie dużo drzew, najwięcej jest kasztanów. Obiekt ten jest wspaniałą atrakcją turystyczną ma swoją legendę i tajemnice dotyczące powstania kościoła oraz podziemnego tunelu. W roku 1998 obchodzone było 600-lecie istnienia kościoła.1-1

Kościół był wielokrotnie niszczony. Kościół udało się odbudować dzięki pracy miejscowych parafian. Piotr Wiśniewski, zarządca majątku Czernice, widząc płonący kościół, wrócił się z Dzielna i wyniósł w ostatniej chwili obraz Matki Boskiej Czernickiej. Obraz ten przechowywany był do końca wojny w kościele w Ciechanowie, w zakrystii. Za ten ofiarny czyn bohater – Pan Piotr Wiśniewski wyjednał sobie łaskę długiego i pełnego zdrowia życia. Zmarł mając 102 lata.

Plebania

Plebania w Czernicach Borowych, jest wspaniałą budowlą. Powstała dzięki staraniom ks. kanonika Stanisława Bednarskiego oraz parafian. Plebania oddana od użytku została w 2004r. Cała posesja ogrodzona jest metalowymi przęsłami na kamiennym fundamencie. Wokół znajduje się bardzo dużo zieleni, drzew i krzewów ozdobnych.

Figura Jezu Ufamy Tobie

Przy Kościele parafialnym w Czernicach Borowych na placu została postawiona Figura Jezusa – DAR DZIĘKCZYNNY ZA PEREGRYNACJĘ OBRAZU JEZUSA MIŁOSIERNEGO W PARAFII 1996r. W RODZINACH 2001-2002 JEZU UFAMY TOBIE SERECE JEZUSA ZMIŁUJ SIĘ NA NAMI ks. Proboszcz Parafii.

Cmentarz w Czernicach Borowych

Na cmentarz w Czernicach Borowych prowadzi alejka, która jest obsadzona drzewami, tworzącymi piękny krajobraz. Na cmentarzu tym znajduje się grób Stanisława Chełchowskiego i jego rodziny oraz grób nieznanego żołnierza.

Plac Zielona Góra

OLYMPUS DIGITAL CAMERALegendy mówią, że na placu ,,Zielona Góra” stał wieki temu piękny zamek. Pod którym istniało ukryte podziemne przejście zwane tunelem. Na pierwsze ślady podziemnego tunelu natrafiono w ogrodzie plebańskim podczas prób wiercenia studni w 1955 roku. Korytarze podziemnego tunelu prawdopodobnie prowadziły do kościoła w Czernicach Borowych. Dziś tajemniczy podziemny tunel jest zasypany a grota wejściowa bardzo zniszczona.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABuki zwyczajne fotografia przedstawia trzy buki zwyczajne, które rosną na placu ,,Zielona Góra” w Czernicach Borowych. Są to drzewa stuletnie, bardzo grube i wysokie. Starsi mieszkańcy mówią, że symbolizują one rodzinę właścicieli dworku Kleene (czyt. Klenie).

Przy placu Zielona Góra znajaduje się figura Matki Boskiej oraz staw gdzie można powędkować.

Skwerek w Czernicach Borowych

7Na miejscu starego budynku po szkole podstawowej w Czernicach Borowych znajduje się skwerek. To wspaniałe miejsce do odpoczynku. Skwerek jest obsadzony ozdobnymi krzewami, wokół znajduje się chodnik, ławeczki, jest również oświetlenie – lampy. W czasie okresu Bożego Narodzenia na skwerku jest ustawiana choinka, jej oświetlenie nadaje charakter temu miejscu.
8

Przy skwerku w Czernicach Borowych usytuowany jest parowóz, to wspaniała atrakcja turystyczna tej miejscowości. Przyciąga uwagę osób przejeżdżających ta miejscowością.

 

Torami przez Czernice Borowe przejeżdża zabytkowo kolejka wąskotorowa.